JKD - Jeet Kune Do

10/03/2022

A stílus nélküli stílus 

Jeet Kune Do, magyarul a ,,megtartóztató ököl útja", vagy ,,megállító ököl útja". Bruce Lee alapította az 1960-as években, amikor az USA-ban harcművészetet kezdett oktatni. 

bruce lee
bruce lee

rendkívül hatékony és könnyen elsajátítható!

Lee eredetileg wing chun kungfut tanult, ez az alapja a mozgásrendszerének és szellemiségének. Az alapstílust kiegészítette különböző technikákkal más kungfu stilusokból, illetve a box, jujitsu, sőt a vívás egyes elemeivel. A stílus kevésbé kötött, a meghatározó irányelvek mellett jól személyre szabható. Ő nem csak harcművészetként, hanem filozófiaként is tekintett rá. 2004-ben a Bruce Lee Alapítvány úgy döntött, Jun Fan Jeet Kune Do-nak nevezik a stílust, hogy alapítójára emlékezzenek ezzel. (,,Jun Fan" Lee kínai neve volt.) Lee korai halála miatt nem ,,fejezte be" a stílust, azt tanítványai folytatták a korábbi alapelvek mentén. Ennek megfelelően nem zárt rendszerről beszélünk, tehát folyamatosan tud fejlődni. Mindezek ellenére önmagában is teljesen komplex egész és nagyon logikusan felépített. Tanítványai, követői továbbvitték ezt az ,,örökséget" és a mai napig oktatják, fejlesztik. Leghíresebb tanítványa Dan Inosanto, aki napjainkban is oktat.

bruce lee és dan inosanto
bruce lee és dan inosanto
inosanto és lee
inosanto és lee

sokan tekintik Leet a kickbox, sőt az MMA ,,atyjának" 

Az UFC elnöke, Dana White szerint a ,,kevert harcművészetek atyja" Bruce Lee. Annyi biztos, hogy szakított a hagyományos megközelítésekkel, oktatási módszerekkel, mindenre nyitott volt és beépítette, amit hasznosnak vélt. Ez ma akár természetesnek tűnik, viszont az ő idejében szinte eretnekségnek számított. 

De miért is gondolta úgy, hogy megreformálja a kungfut? Mint harcművésznek, nyilvánvalóan önmaga és a stílus fejlesztése volt a célja. Másrészről ebből kívánt megélni és rájött, hogy a nyugati emberek a távolkeleti módszerekre - néhány fanatikustól eltekintve - nem vevők. Más kultúra, életszemlélet, társadalmi berendezkedés. Meglátásom szerint ezt nagyon jól látta meg és volt bátorsága szakítani a tradíciókkal. Emellett megvolt hozzá megfelelő tudása, képzettsége és tehetsége, hogy egy életképes stílust alakítson ki, ne pedig valamilyen összetákolt, életképtelen hibridet. Ehhez a wing chun jó alapot adott, hiszen az egy rendkívül logikus és komplex rendszer. Mert csak akkor működhet jól egy rendszer, ha megfelelő rendező elvek alapján épül fel.

Zárszó

A tradicionális értelemben vett harcművészetre a ma emberének már nincs szüksége. Másrészt ideje sincs arra, hogy az egész napját az edzésnek szentelje. Nem tud beköltözni egy kolostorba és napokon át meditálni, jógázni vagy cölöpökön állni egy lábon hosszú órákon át. Van iskola/munka, család, ahol mindenkinek megvan a maga feladata és szerencsés esetben nem törnek naponta az ember életére. A harcművészeti alapértékekre, edzettségre, rendre, fegyelemre, alázatra, tűrőképességre, határozottságra, céltudatosságra, keménységre, valamint az egymás iránti tiszteletre ugyanolyan szükség van, mint több száz éve. És esetenként meg kell védenie magát az embernek, akár fizikai értelemben is. Megváltozott a világ, a kihívásos, lovagias párbajok kora már a múlté. A modern világ kérdéseire a hagyományos válaszok nem mindig felelnek. Folyamatosan fejlődni kell, amelyhez a tradicionális alapok megfelelő gyökeret adnak. 

Akinek van kedve böngészni, a JKD stílusról itt többet is megtudhat:

JKD Magyarország

wikipédia


Tisztelt Érdeklődő! A JKD stílus csoportos oktatása jelenleg a gyermek és a serdülő korosztály részére történik. Felnőttek részére egyéni edzés keretében elérhető.


©2022 Fight Club Martfű - Minden jog fenntartva

Powered by Webnode Cookies
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started